Kas yra gyvenimo paslaptis ir prasmė?

25. 05. 2023
5-oji tarptautinė egzopolitikos, istorijos ir dvasingumo konferencija

Erich von Däniken: „Tajemství a smysl života je brilantní film, který musí vidět celý svět!“

Jeden z realizačně a postprodukčně nejdéle připravovaných filmů v novodobé české historii Gyvenimo paslaptys ir prasmė nabízí budoucím divákům svůj první teaser. Navzdory avízovanému Janu Budařovi v hlavní roli se ústřední postavou celého více než dvouhodinového opusu Petra Vachlera zdá být animovaný Čmelák (je ostatně jedinou tváří oficiálního plakátu filmu). V teaseru symbolicky odkrývá opony jednotlivých příběhových linek a kvalita animace tohoto netradičního průvodce dějem je beze sporu přesvědčivá.

Mnohaletá práce animátorů na náročném multižánrovém projektu poukazuje na unikátnost projektu. Jak říká jeden z nich, Marek Náprstek: „Ten projekt je podle mě ojedinělý v tom, že kombinuje řadu technik a formátů a především, že to je výrazně autorský projekt, což se v tomto rozsahu opravdu nestává.“

Záběry z teaseru naznačují, proč se o Tajemství a smyslu života hovoří jako o možná nejnákladnějším a výrobně nejnáročnějším nezávislém filmu polistopadové éry. Je faktem, že vznikal více než deset let bez jediného grantu, bez finanční podpory fondu, bez partnera, který by podmiňoval svou investici spolurozhodováním o výsledné podobě filmu. Úspěch či neúspěch díla jde plně za jeho autorem.

Teaser zatím neukazuje žádnou z několika desítek světových osobností duchovního růstu, jejichž tváře by se měly ve filmu objevit (např. Deepak Chopra, Raymond Moody, Dan Millman, Don Miguel Ruiz, Mabel Katz ad.). Ti, co měli možnost film vidět v testovacích projekcích, už vědí, že zmíněné osobnosti nejsou v ději ve formě klasických talking-heads. Režisér Vachler integroval mluvící hlavy do natočených scenérií a vytvořil tak vizuálně ojedinělou, originální mozaiku, úplně novou formu filmového příběhu. Podle reakcí a vyjádření většiny diváků z těchto testovacích projekcí se mu ale i při kombinaci různých forem podařilo udržet kontinuitu a také atraktivitu plynoucího děje.

Jak Petr Vachler tvrdí, pokusil se odpovědět na hlubší otázky lidské existence scénářem, jehož některé epizody se skutečně udály a kde je vše komentováno mnohem vzdělanějšími a životem zkušenějšími lidmi, než je on sám. Důležité pro něho je, že v mnoha momentech děje nacházejí diváci fragmenty vlastních příběhů. Potěšilo ho, když jedna z divaček po projekci prohlásila, že „tento film bude měnit životy“, nebo když francouzský producent Johnny Tokatlian přirovnal film k Mléčné dráze života a český výtvarník Kamil Malý k dvou a půl hodinové reklamě na skutečný život.

Je samozřejmě otázkou, jak zareaguje publikum v široké distribuci. Na to si budeme muset počkat do podzimu letošního roku (premiéra je 23.11.2023). Ve vybraných městech nicméně diváky čekají v červnu a pak na podzim letošního roku mimořádné předpremiéry.

Film putoval s tvůrci na květnový festival v Cannes, kde se v rámci Marché Du Film v speciální projekci pro pozvané pokusí zaujmout a najít cestu do zahraničních distribucí.

Vstupenky na první mimořádné předpremiéry filmu můžete zakoupit na eshop.tajemstviasmyslzivota.cz. Přijďte se podívat, jestli to tak je. Následuje přednáška a diskuse s autorem filmu Petras Vachleris!