Marsas: pirmasis orbitoje skriejantis Indijos kosminis aparatas

7 23. 01. 2023
5-oji tarptautinė egzopolitikos, istorijos ir dvasingumo konferencija

Indie dokázala poslat sondu k Marsu. Oproti NASA jen za zlomek ceny. V Indii slaví. Jejich bezpilotní sonda se už nachází na orbitě Marsu. Indové jsou tak historicky čtvrtí, kteří dosáhli rudé planety. Sonda bude mimo jiné zkoumat, jestli je na Marsu přítomen mimozemský život.

Po dlouhé cestě, která trvala bezmála jeden rok, se podařilo indické sondě Mangalyaan dosáhnout orbity rudé planety. Indická kosmická agentura (ISRO) vydala prohlášení, že její bezpilotní sonda úspěšně provedla manévr, při kterém na dobu 24 minut a 12 sekund zažehla své motory a zaujala plánovou pozici na oběžné dráze kolem Marsu. Tento týden zaparkovala na orbitě Marsu i americká sonda Maven. Společně s indickou sondou, tak počet bezpilotních prostředků, které studují rudou planetu už stoupl na osm.

Pojďme se podívat na zajímavá čísla, respektive srovnání ISRO (Mars Orbiter Mission) vs. NASA (Maven Mars Orbiter). Mise na Mars vyšla v případě Indie na 4,5 miliardy rupií (tj. 1,6 miliard korun). U NASA se celkové náklady na misi Maven Mars Orbiter vyšplhaly na 672 miliónů dolarů (14,5 miliard korun). Tedy Indové tuto sumu dokázali stlačit na 11 % ceny z NASA.

Zdroj: ČTK, CDR

Panašūs straipsniai