Gyvenimo paslaptys ir prasmė: pirmasis anonsas ir prisiminimai apie filmavimą

07. 06. 2022

V roce 2013 se začal natáčet film Gyvenimo paslaptys ir prasmė a pořád se na něm pracuje. Pravda je, že období covidu mnohé přibrzdilo, až zastavilo, ale ve filmu se mimo jiné říká, že všechno je tak, jak má být. Desítky lidí každý měsíc poctivě mnoho let odváděli svou práci, film je prakticky hotový. Pracuje se na anglické verzi, míchá hudba, rendrují se poslední trikové záběry. Dotočili se i noví hosté. Tím posledním je mexický indián Robert Cervantes, hlavní představitel Toltéků v Mexiku, ten který učil Dona Miguela Ruize, knižního autora Čtyř dohod.

Říká se, že českému filmu leccos chybí, nebo že si na leccos stále ještě netroufá. Ve filmu ale není zásadní odvaha, jakkoli se cení, ale vědomí potřeby vyjádřit své pocity, podělit se o to, co autor považuje za sdělení a sdílení hodné.

Film Tajemství a smysl života, který je v postprodukční fázi a vznikal prakticky více než deset let. Už teď patří do této sféry poměrně vzácných filmů. Jejich cesta do kin bývá dlouhá a nezřídka připomíná běh Indiana Jonese před valící se koulí, jen s tím rozdílem, že koule se valí asi stokrát déle. Autoři tyto filmy nenatáčí kvůli chůzi po červeném koberci nebo z důvodu představy o vlastní vyvolenosti. Navíc na konci tvůrčího maratónu většinou už nebývají stejnými lidmi jako v době, kdy se rozhodli film natočit. Ty filmy zkrátka jako by musely vzniknout. Děj se co děj.

Nabízíme ohlédnutí za natáčením filmu Tajemství a smysl života:

Autorem filmu kombinujícího animovaný, dokumentární a hraný film Tajemství a smysl života je Petras Vachleris. Člověk, který v 90. letech uvedl v život výroční filmové ceny Český lev, dlouhá léta se pohyboval v oblasti audiovize a jeho snem bylo zúročit audiovizuální formou to, co na své profesní i duchovní cestě poznal. Nemluvíme o ukončeném procesu, a snad i proto jeho film vzniká tak dlouho. Přesto se chýlí do finální fáze.

Byla to cesta hledání, kde bylo cílem propojit jednoduchost sdělení, tvůrčí fantazii a komplexní možnosti prodyšných a propojitelných sfér kinematografie. Film Tajemství a smysl života si tak pro diváka nachystal originální zážitek, ve smyslu neporovnatelnosti s ničím, co jsme v českém filmu dosud viděli. Divákovi bude nabídnutý Vesmír s těmi největšími tajemstvími skrytými někdy v těch nejbanálnějších situacích a zdánlivě čistě osobních rozhodnutích.

Ve filmu se objeví kromě Jana BudařeJosefa PoláškaBáry Seidlové a Andrey Kerestéšové – Růžičkové i duchovní světové celebrity, jakými jsou například Deepak ChopraMigelis RuizasBrandon Bays nebo Dan Millman. O blízkosti autora filmu k magickému realismu svědčí ústřední postava komentátora děje ztělesněná čmelákem v lidském těle. Jaká očekávání má autor od svého díla? „Vesmír nás pozoruje, jak vše vyřešíme a podle toho nám nastaví další zkoušky“, říká s úsměvem Petr Vachler.

Panašūs straipsniai