Anglijoje buvo atrasta romėnų laikų Veneros statula

11. 10. 2021
4-oji tarptautinė konferencija Sueneé Visata

Tato figurka stála pravděpodobně před 1800 lety ve svatyni na území dnešního Gloucestershire. Nález této sošky je vnímán jako dobré znamení.

Cenný nález

Městský archeolog Andrew Armstrong pro BBC News řekl, že tato figurka je v neuvěřitelně dobrém stavu a je velmi cenným nálezem. Byla nalezena před výstavbou komerčního centra s názvem forumas (zajímavostí je, že slovem Forum se v Římě označovalo veřejné náměstí).

Archeolog Armstrong k tomu říká:

„Víme, že takovéto kusy byly vyrobeny ve střední Francii a německé oblasti Porýní/Mosely během prvního a druhého století našeho letopočtu. S největší pravděpodobností stála v domácí svatyni a byla uctívána jako bohyně.“

Venera

Venuše je známá svými milostnými schopnostmi. Byla římskou bohyní lásky, krásy, vítězství a plodnosti. Římské legie v minulosti dobyly velkou část Británie. Gloucestershire, ležící asi 145 km západně od Londýna, bylo založeno jako římská pevnost známá jako Glevum.

Dani Hurst z Cotswold Archaeology upřesňuje, že se jedná o nejzajímavější nález v její kariéře. Figurka poskytuje důkaz důležitého a hmatatelného spojení mezi lidmi z Gloucesteru a jejich minulostí.

Figurka je vyrobena z bílé hlíny, která se nachází podél řek Rýn a Meuse. Sošce chybí základna, jinak je naprosto neporušena. Podle BBC News tým odhalil také kamenné základy budov, které mohly patřit k předměstí mimo římskou pevnost. Celý tým je z nálezu naddšený a těší se, jaké na jaké další zajímavosti v této lokalitě narazí.

Eshop Sueneé Universe – skvělý tip na vánoční dárek!

ANGEL WINGS pakabukas

Stříbrný přívěsek křídla anděla. Překvapte někoho blízkého a darujte mu andělskou ochranu.

ANGEL WINGS pakabukas

Panašūs straipsniai